مقام حضرت  امام صادق (ع)

درشمال حرم امام حسین ،(ع)بعد از گذشتن از نهر الحسینیه به باغهایی میرسیم که این زمینها به ّ جعفریات معروف هستند. در انتهای این مسیر، و حدود 30متری نهر، ّ زیارتگاهی وجود دارد که ادعا میشود، امام جعفرصادق ّ هرگاه برای زیارت جدشان امام حسین به کربلا تشریف میآورند، اینجا رحل اقامت میافکندند و پس از غسل در آب فرات، به زیارت اباعبدالله الحسین میشتافتند. ّ اما اثبات چنین ادعایی، مشکل است.بعد از انتفاضه شعبانیه در سال  1991میلادی، ّ صدام معدوم به قصد سرکوبی انقلابیون اقدام به ّ تخریب اماکن مقدسه نمود و در این میان مقام امام صادق (ع)را نیز با خاک یکسان کرد . مقام ً قبلا از یک ساختمان ششگوش تشکیل شده بود که گنبدی سبز رنگ داشت و مساحت آن از 20 مترمربع تجاوز نمیکرد. در سال  1994میلادی، یکی از صاحبان زمینهای اطراف مقام، به بازسازی وتوسعه مقام اقدام کرد، ّ اما از آن تاریخ به بعد، ساختمان همچنان به حال خود رها شده بود، چرا که مقام، درست پشت ساختمانهای امنیتی و انتظامی رژیم صدام قرار ّ داشت و آنان مانع زیارت زوار از این مکان میشدند.
اکنون این مکان توسعه یافته وحدود  600مترمربع زیربنا دارد و سر در خوبی نیز برایش ساختهاند. در ابتدای ورود به مقام، حیاطی به وسعت 350مترمربعّ برای استراحت و پذیرایی از زوار در نظر گرفته اند.

گویم ز امام صادق این طرفه حدیث      تا شیعه او به لوح دل بنگارد   فرمود که بر شفاعت ما نرسد   آنکسکه نمازرا سبک بشمارد

هنگامی که امام صادق ّ (ع)به عراق تشریف آوردند، عدهای خدمت حضرت شرف یاب شده و عرض کردند: میدانیم تربت امام حسین (ع)موجب شفای هر دردی است؛ آیا باعث ایمنی از ترس و هراس هم هست؟ حضرت فرمودند: بله هرگاه ّ کسی خواست که از هر بیمی امان پیدا کند، تسبیحی از تربت سیدالشهدا را در دست بگیرد و سه مرتبه این دعا را بخواند.

صْبحتُ اللَّهم مُعْتَصِما بِذِمامِک و جِوارِک المَنبع الَّذی لایطاوَلُ و لایحاوِلُ مِن شَرِ کلّ غاشِم و طارقٍ مِنْ سائِرِ مَنْ خَلَقْتَ وَ ما خَلَقْتَ مِنْ خَلْقِک الصّامِتِ و الناطِق فی الْجَنِة مِنْ کلِّ مَخُوفٍ بِلباسٍ سابغَةٍ خصینَةٍ وِ هِی ولاءُ اَهْلِ بَیتِ نَبیک مُحَمَّدٍ صلی الله علیه و آله مُحْتَجِزا مِنْ کلّ قاصدٍ اِلی اَذِیةٍ بِجِدارٍ حَصینِ الاِخْلاصِ فی الاِعْتِرافِ بَحقِّهِمْ و التَمَسُّک بَحْبلهِمِ جَمیعا مُوقنِا انَّ اَلحقّ لَهُمْ وَ مَعَهُمْ و مِنْهُم و فیهِم و بِهِم اوالی مَن والَوْ وَ اُعادی مَنْ عادَوا و اُجانِبُ مَنْ جانَبُوا فَصَلِّ عَلی مُحمَّدٍ و اله وِ اَعِذْنی. الّلهم بِهِم مِنْ شَرّ کلِّ ما اتّقیهِ یا عظیمُ حَجَزْتُ الاَعادِی عَنّی بَبدیع السَّمواتِ و [66]الأرضْ إنّا جْعَلنا مِن بَینِ اَیدیهِم سدّا و مِن خَلِفْهِمْ سَدّا فَاَغْشَیناهُمْ فَهُم لایبْصِروُنَ.

سپس تسبیح را ببوسد و بر هر دو چشم بمالد و بگوید:اللَّهُمَ اِنّی اَسْئَلُک بِحَقِّ هذِهِ التُّرَبة المُبارَکة و بِحَقِّ صاحِبها و بِحَقّ جَدِّه و بَحقّ اَبیهِ وَ بَحِّق اُمّهِ و بِحَقّ اَخیهِ و بَحقِّ وُلْدِهِ الطاهِرینَ اجْعَلْها شِفاءِ مِنْ کلِّ دآءِ وَ اَماناً مِنْ کلِّ خَوْفٍ وَ حِفْظاً مِنْ سُوءٍ

تلفن رزرو تــور :

تهران: 021-25917955
مشهد: 051-38095
تبریز: 021-25917955
مشاوره: 09198906503

 

انتخاب تورکربلا بر اساس فاصله تا حرم