احمد بن علی نجاشی

در کتب رجال و تراجم (زندگی نامه‌ها)، به محل ولادت وی اشاره نشده است؛ اما گفته شده وی در صفر سال ۳۷۲ هجری قمری به دنیا آمد. برخی او را بغدادی و پدرش را کوفی دانسته‌اند و گفته‌اند که از نجاشی تعبیر به «‌ابن کوفی‌» شده است. وی نسب خویش را به عدنان، جد بیستم پیامبر(ص)، می‌رساند.آن گونه که خودش گفته جدش عبدالله، والی منصور دوانیقی در اهواز بوده و نامه ‏ای به امام صادق(ع) نوشته و امام(ع) در جواب، «‌رساله اهوازیه‌» را برای او نوشته است.

از نجاشی با کنیه‌های ابوالحسین و ابوالعباس یاد شده است. چون یکی از نیاکان احمد بنام عبدالله بر اهواز حکومت می کرد و به نجاشی شهرت داشت به او نجاشی می‌گفتند.

نجاشی در سال ۴۵۰ هجری قمری در مطر آبد یا مطیر آباد در نزدیکی سامرا درگذشت. اولین کسی که به تاریخ و محل وفات او اشاره کرده، علامه حلی (متوفای ۷۲۶ هجری) در خلاصة الاقوال‌ است و قبل از او هیچ اشاره‏‌ای در منابع شیعهو سنی به تاریخ وفات نجاشی دیده نمی‌‏شود. اما ظاهرا این تاریخ درست نیست و مرگ او مدت‌ها بعد از این تاریخ بوده است. شبیری زنجانی می‌گوید: «نجاشی وفات ابویعلی محمد بن حسن بن حمزه جعفری را در رمضان سال ۴۶۳ هجری قمری ضبط کرده است بنابراین ممکن نیست وفات نجاشی در ۴۵۰ باشد»

 

  آثــار

  • فهرست اسماء مصنفی الشیعه معروف به رجال نجاشی. مهمترین کاری که نجاشی در عمر خویش انجام داده تألیف کتاب «‌فهرست اسماء مصنفین‌» یا همان «‌رجال نجاشی‌» است که پس از گذشت نزدیک به هزار سال از تألیف آن و نوشته شدن صدها کتاب رجال دیگر، هنوز هم مهمترین منبع برای شناخت وثاقت و عدم وثاقت راویان حدیث می‌‏باشد. به اعتراف بزرگان علم رجال و فقها و محدثین، «‌رجال نجاشی‌» حرف اول را در میان کتب رجال می‌‏زند و در هنگام معارضه، قول نجاشی بر دیگران مقدم است و دیگر کتب را یارای مقابله با رجال نجاشی نیست.
  • الجمعة و ما ورد فیه من الاعمال
  • الکوفة و ما فیها من الآثار و الفضائل
  • انساب بنی نضر بن قُعَین و ایامهم و اشعارهم
  • مختصر الانوار و مواضع النجوم التی سمتها العرب
  •   تفسیر النجاشی
  • اخبار بنی سنسن؛ نجاشی ذیل نام ابوغالب زراری از این کتاب نام می‌برد.

سخن بزرگان

محمد باقر خوانساری به نقل از شیخ عبدالنبی جزائری در کتاب حاوی می‌نویسد:

«نجاشی مردی جلیل و عالمی عظیم الشأن در ضبط احوال رجال بود و متأخران علما در جرح و تعدیل رجال به گفتار او اعتماد کامل داشتند.

محدث قمی درباره او می‌گوید:

«وی از بزرگ‌ترین عالمان رجال بود، علمای بزرگ ما که در صدد تنظیم و تألیف رجال و جرح و تعدیل آنها اقدام نموده‌اند هیچ کدام به نجاشی نرسیده‌اند و همه علما بر وی اعتماد کرده‌اند.»

تلفن رزرو تــور :

تهران: 021-25917955
مشهد: 051-38095
تبریز: 021-25917955
مشاوره: 09198906503

 

انتخاب تورکربلا بر اساس فاصله تا حرم