سایر اماکن و مقامات کربلا

در مناطق مختلف کربلا مقامهایی دیده می شود که برای تبرک و به یاد ائمه اطهار: و امامزادگان بنا شده اند. تاریخ بنای این مقامها، از یکی دو قرن اخیر تجاوز نمیکند و در منابع تاریخی سلف هم ذکری از آنها نشده است . احداث این مقامات گویا فقط بهانه ای برای تذکار و یادمان بوده ولی امروزه متول یان مقام ها ، آن را به معنی حضور شخصیتی که مقام به نام اوست، در مقام یاد شده میدانند ، در حالی که اثبات چنین ادعایی کار آسانی نیست.

محل ملاقات

امام حسین با عمر بن سعد این بنا، که در محله باب السلالمة، قرار دارد، به یادبود ملاقات حضرت امام حسین با عمر بن سعد، فرمانده لشکریان یزید، بنا شده است. تاریخ بنای این یادبود را سال 3 هجری ذکر کرده اند. امام حسین مردی از یاران خود را نزد عمر سعد فرستاد و از او خواست تا شب هنگام در فاصله دو لشکر با هم ملاقاتی داشته باشند. در این ملاقات، هربار که امام حسین میفرمود: آیا میخواهی با من مقاتله کنی؟ عمر بن سعد بهانهیی میآورد. یک بار گفت: میترسم خانهام را خراب کنند! امام حسین فرمود: من خانهات را میسازم. ابن سعد گفت: میترسم اموال و املاکم را بگیرند! فرمود: من بهتر از آن را از اموالی که در حجاز دارم، به تو خواهم داد.

 عمر سعد گفت: من در کوفه بر جان افراد خانوادهام از خشم ابن زیاد بیمناکم و میترسم آنها را از دم شمشیر بگذراند. حضرت وقتی که مشاهده کرد عمرسعد از تصمیم خود بازنمیگردد، از جای برخاست در حالی که میفرمود: تو را چه میشود؟ خداوند جانت را در بسترت بگیرد و تو را در قیامت نیامرزد. به خدا سوگند! من میدانم که از گندم عراق نخواهی خورد! ابن سعد با تمسخر گفت: جو ما را بس است.

مقام امام موسی کاظم

در نواحی مختلف کربلا مقامهایی دیده می شود که برای تبرک و به یاد ائمه اطهار بنا شده و این بنا، که در کوچههای فرعی محله باب السلالمه قرار دارد، به یادبود امام کاظم بنیانگذاری شده است.

تلفن رزرو تــور :

تهران: 021-25917955
مشهد: 051-38095
تبریز: 021-25917955
مشاوره: 09198906503

 

انتخاب تورکربلا بر اساس فاصله تا حرم