مَسْجدُالخَضْراء یا جامع‌الخضراء 

(مسجد سبز) از مساجد قدیمی نجف که اکنون بخشی از حرم امیرالمؤمنین (ع) و محل دفن سید ابوالقاسم خویی است. این مسجد که در ضلع شرقی حرم واقع شده، دو در دارد که یکی داخل صحن و دیگری بیرون آن قرار گرفته است. مسجد الخضراء محل تدریس آیت‌ الله خویی بوده است. این مسجد پس از سقوط حکومت بعث عراق به اهتمام آیت الله سیستانی بازگشایی شد.

 

علت نام‌گذاری

علت نام‌گذاری مسجد معلوم نیست. نقل شده چون این مسجد بعد از بنای عمارت حرم ساخته شده، مسجد (الحضرة/حضرت) نام گرفته باشد و بعدها این نام نزد مردم تغییر کرده و مسجد خضرة (الخضراء/سبز) شده باشد. برخی نیز احتمال داده‌اند وجود رنگ سبز در بخشی از این مسجد سبب نامگذاری آن شده است.

مسجد الخضراء كه از مساجد قديمى نجف به شمار مي آيد در زاويه ى التقاى ضلع شمالى و شرقى ديوار خارجى قرار دارد.علت نام گذاری آن به (الخضراء) (سبز) معلوم نيست. شيخ جعفر محبوبه مى گوید: (علت نام گذاری به اين نام معلوم نيست, شايد بتوان كفت كه اين مسجد بعد از بناى عمارت حرم مطهر ساخته شد و مسجد (الحضرة) (حضرت) نام گرفت, بعدها اين نام نزد مردم تغيير كرده و مسجد خضرة (الخضراء) نام گرفت يا اينكه در آن فضاى سبزى كشت شده بود و مسجد خضرة (سبزى) نام گرفت.

 

در جاى دیگر ذكر شده كه درويشى هندى گياهان سبزى را در حياط مسجد كاشت و از آن هنگام به اين نام مشهور شد. نظر سوم, نظر حاج حسين الشاگري است. وى می گوید:( اين مسجد را الخضراء, خواهر عمران بن شاهين بنا نهاد. آقای عبدالمطلب الخرسان مى گوید حاج حسين الشاگری مأخذ اين گفته را ذكر نكرده و خود آقاى الخرسان جنين گفته اى را در هیچ مأخذى نيافته است. بنابراين ( الخضراء) نام جديدى است كه مردم آن را نهادند و پيش تر مسجد الخضرة نام داشت.


شيخ جعفر محبوبه مى گوید كه البراقي بانى اين مسجد را علي بن مظفر النجار (صاحب رؤيا) مى داند. علي بن مظفر در ارثى سهم داشت كه به غصب از او گرفته شده بود. پس به زيارت بارگاه أميرالمؤمنين آمد و از حضرت يارى طلبيد و نذر كرد كه اگر سهم خود را بازستاند مسجدى را بنا كند. علي بن مظفر بعد از مدتى سهم خود را پس گرفت اما نذر خود را فراموش كرد. شبى در خواب حضرت أمير المؤمنين(ع) را مي بيند كه به او مى فرمايد : ( يا علي يوفون بالنذر ) ( اي على, نذر را ادا مى كنند). وى در پاسخ عرض كرد: (حباً وكرامة يا أمير المؤمنين) (نذرم را با عشق وكرامت أدا خواهم كرد) و مسجد را بنا نهاد. آقاى الخرسان معتقد است كه كرامت حضرت و رؤياى علي بن مظفر علت بنا نهادن مسجد الخضراء نمى باشد. زيرا آنطور كه در كتاب الغارات و بحارالأنوار آمده در روايت واژه ى (مجلس) ذكر شده و شيخ جعفر محبوبه به اشتباه آن را ( مسجد ) آورده است. 

 

تلفن رزرو تــور :

تهران: 021-25917955
مشهد: 051-38095
تبریز: 021-25917955
مشاوره: 09198906503

 

انتخاب تورکربلا بر اساس فاصله تا حرم