مشهد النُّذُور


اینجا مرقد عبید الله بن محمّد بن عمر الأطرف ابن امیرالمؤمنین علیه السلام است. این بارگاه که در منطقه اعظمیّه بغداد واقع شده، به مشهد النُّذُور معروف است چرا که اهالی بغداد نذرها یشان را به آن جا می برند و حاجت روا برمی گردند. عبید الله، در سال 150 ه.ق با دسیسه منصور در سن 6سالگی به شهادت رسید. منصور برای از بین بردن سادات بنی هاشم، شیوه خاصی داشت که بر سر راه آنان حفره های عمیقی ایجاد می کرد و آنها را می پوشاند و بعد از افتادن فرد در چاه، آن را با خاک پُر می کرد و به این وسیله سادات را زنده به گور می کرد و همان جا مدفن آنان می شد. درکنار مرقد عبید الله، مرقد حسن بن علی بن حمزه علوی نیز قرار دارد که سِمت نقیب الطالبیین در عهد خلافت الناصر لدین الله عباسی داشته و به سال 593 هجری وفات یافته است.

سید ادریس


وی کــه از نــوادگان امــام  موسی کاظم است، در ســال 914  هـ .ق از طرف شــاه اســماعیل صفــوی، ســمت نقیــب النقبایی ِ منصوب شد ودر سال 974 در بغــداد درگذشــت و در املاک خود دفن گردید. مرقد وی در بغداد، در منطقه اده شرقیّ. قرار دارد.ّ

سلمان فارسی


از برنامه های زوار درکاظمین, رفتن به شهر مدائن برای زیارت جناب سلمان محمدی ( رضوان الله علیه) می باشد.


1. مرحوم علاّمه مجلسی می گوید: به سندهای مختلف از امام صادق علیه السلام نقل شده که ایمان ده درجه دارد؛ مقداد تا درجه هشتم و ابوذر تا درجه نهم و سلمان تا درجه دهم قرار گرفته است!
2. او به شرافتِ «سَلْمانُ مِنَّا اَهْلَ الْبَیْتِ »؛ سلمان از ما اهل بیت است مفتخر شده ورسول خدا (ص) در فضیلت او فرموده است:
«سَلْمانُ بَحْرٌ لایُنْزَفُ وَکَنْزٌ لایَنْفَدُ سَلْمانُ مِنَّا اَهْلَ الْبَیْتِ یُمْنَحُ الْحِکْمَةَ وَیُؤْتَی الْبُرْهانَ »؛ یعنی سلمان دریایی است که نم یخشکد وگنجی است که تمام نمیشود، سلمان از ما اهل بیت است، که حکمت میبخشد و برهان میدهد.

امیرمؤمنان علیه السلام او را همانند لقمان حکیم معرفی کرده است.


نماز در مسجد جامع مدائن


در جنب مدفن جناب سلمان، مسجد جامع مدائن واقع شده که منسوب به حضرت امام حسن عسکری علیه السلام است که یا به امر آن حضرت بنا شده یا در آن جا نماز خوانده است. سزاوار است زائر گرامی از فیض دو رکعت نماز در این مسجد نیز، خود را محروم نسازد.

تلفن رزرو تــور :

تهران: 021-25917955
مشهد: 051-38095
تبریز: 021-25917955
مشاوره: 09198906503

 

انتخاب تورکربلا بر اساس فاصله تا حرم